„Solidarni z Nadleśnictwem Runowo”
Opublikowano: 18.04.2019


autor: Ludmiła Partyka

Członkowie Koła PTL przy Nadleśnictwie Podanin odpowiedzieli na zaproszenie Nadleśniczego Nadleśnictwa  Runowo, do wzięcia udziału w akcji „Solidarni z klęską”. 12.04.2019 r. kilkuosobową grupą pojechaliśmy wspierać Nadleśnictwo dotknięte klęską nawałnicy. Praca polegała na odnowieniu fragmentu zniszczonego drzewostanu sadzonkami dębu, w ramach tzw.  „metody półnaturalnej”.  Gospodarze  przyjęli nas niezwykle gościnie gwarantując  ciepły posiłek i wspaniałą atmosferę. 

    "Zniszczyć smog nadszedł czas, więc posadźmy znowu las”.
Opublikowano: 18.04.2019


autor: Ludmiła Partyka

4 i 5 kwietnia w godzinach popołudniowych członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Podanin jak zwykle pojawili się by wesprzeć leśników w akcji „Rodzinnego sadzenia lasu”, które  tym roku odbywało się pod hasłem "Zniszczyć smog nadszedł czas, więc posadźmy znowu las". Impreza odbywa się od 12 lat wspólnie z Przedszkolem  Samorządowym  w Margoninie i od 6 lat z Niepublicznym Przedszkolem „Pod Dębusiem Olbrzymkiem” w Chodzieży. Pomimo silnego wiatru, który sypał piaskiem prosto w oczy maluchów, rodziców, dziadków i opiekunów udało się posadzić około 1,2 ha lasu. Oczywiście na zakończenie zjedliśmy posiłek przygotowany przez panie z przedszkoli oraz pobawiliśmy się  w leśne gry i zabawy edukacyjne. Należy życzyć sobie aby ta wspólna inicjatywa cieszyła się nadal niesłabnącym powodzeniem i przyciągała kolejne pokolenia sympatyków do lasu.

         Młodzież w akcji.
Opublikowano: 18.04.2019

autor: Michał Dubiał
 
5 kwietnia br. młodzież ze szkoły podstawowej w Mirosławcu wraz z pracownikami Nadleśnictwa Mirosławiec oraz członkami miejscowego koła Polskiego Towarzystwa Leśnego wzięła udział w akcji wspólnego sadzenia lasu.
Wydarzenie miało charakter edukacyjny. Na wstępie młodzież poznała charakterystykę prac związanych
z wprowadzaniem nowego pokolenia lasu, a po krótkim instruktażu sadzenia drzew, rozpoczęto prace. W około dwie godziny posadzono blisko pół tysiąca lip. Piękna, słoneczna pogoda spowodowała, że wszyscy byli nieco zmęczeni, jednak młodzież nie ukrywała zadowolenia i deklarowała, że będzie odwiedzać swój las.

         "1000 drzew na minutę” w Nadleśnictwie Wałcz
Opublikowano: 15.04.2019

Autor: Krzysztof Czub

Członkowie naszego  koła PTL przy Nadleśnictwie Wałcz, po raz kolejny, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji edukacyjno-promocyjnej "1000 drzew na minutę”. Nowe pokolenie lasu sadziliśmy na terenie leśnictwa Międzyrzecze a wynagrodzeniem za  pracowite popołudnie było spotkanie przy ognisku.

          Odnowienie lasu siewem w Złotowie
Opublikowano: 15.04.2019

Autor: Łukasz Galimski
Zdjęcia: Łukasz Galimski

 
Członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Złotów uczestniczyli w niecodziennej czynności. Po raz pierwszy zamiast tradycyjnego sadzenia nowe pokolenie lasu zostało zasiane. Na ponad 4 hektarowej powierzchni przez 2 dni grupa kilkudziesięciu członków PTL zasiała nasiona dębu bezszypułkowego. Czekamy na pierwsze wschody. Czynnikiem decydującym będzie tutaj odpowiednia wilgotność, a jak na razie w lesie jest bardzo sucho. Mamy nadzieję, że wszystko się uda, a nowo zdobyte doświadczenie doczeka się kontynuacji w następnych latach. Wszak o wyższej jakości młodych drzewek z siewu od tych posadzonych sztucznie leśników nie trzeba przekonywać.