"Czytam, bo lubię" w Karsiborze
Opublikowano: 17.12.2018

autor: Krzysztof Czub
zdjęcia: Krzysztof Czub

 
18 października członkowie naszego Koła PTL, po raz kolejny odwiedzili Szkołę Podstawową w Karsiborze, tym razem biorąc udział w akcji „czytam, bo lubię”.  Naszymi słuchaczami byli najmłodsi uczniowie szkoły, którzy jeszcze samodzielnie nie potrafią czytać, dlatego też my czytaliśmy dla nich opowiadania, bajki i legendy związane z lasem. Doskonale wiemy, że obcowanie z książką bogaci słownictwo dziecka, rozbudowuje jego wyobraźnię, jest źródłem odpowiedzi na powstające pytania dotyczące życia  a tym samym warunkuje wszechstronny rozwój dziecka. Dlatego też pierwszy ale na pewno nie ostatni raz „pojawiliśmy się z książką” wśród najmłodszych mieszkańców naszej okolicy.    Wyjazd szkoleniowy do Nadleśnictwa Rytel
Opublikowano: 07.12.2018

autor: Piotr Iwanicki                                                                          
zdjęcia: Piotr Buczkowski


Dnia 24.11.2018 r. został zorganizowany wyjazd szkoleniowy dla członków koła PTL przy Nadleśnictwie Tuczno. Szkolenie odbyło się na terenie Nadleśnictwa Rytel. Tematem przewodnim było usuwanie szkód po huraganie oraz odnawiania terenów poklęskowych. Na własne oczy mogliśmy zobaczyć skale zniszczeń, których dokonał huragan w roku 2017, oraz ogrom pracy, która została włożona w uprzątanie terenu oraz jego stopniowe odnawianie. Zapoznano nas z systemem pracy w nadleśnictwie w warunkach uprzątania klęski. Szczególnie z fotooptycznym systemem pomiaru drewna, jego odbiorem, sprzedażą i wywozem. Kolejnym poruszonym zagadnieniem było zagospodarowanie turystyczne Nadleśnictwa Rytel ze szczególnym uwzględnieniem terenów poklęskowych. Odwiedziliśmy miejsce byłej harcówki, na której podczas trwania nawałnicy tragicznie zginęły dwie harcerki. Miejsce zostało upamiętnione dwoma obeliskami z tablicami informacyjnymi. Na koniec szkolenia udaliśmy się na obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości  zorganizowane przez Nadleśnictwo Rytel.

          X Bal Leśników
Opublikowano: 04.12.2018

Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w X Balu Leśników pod patronatem Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Wydarzenie to organizowane jest już po raz dziesiąty przez Oddział Nadnotecki Polskiego Towarzystwa Leśnego.

        

X Bal Leśników odbędzie się 19 stycznia 2019 roku (sobota) w Pałacu w Rzęszkowie  k. Wyrzyska, początek o godzinie 19.00. W pałacowych wnętrzach gościmy już po raz trzeci. Poza urokiem tego miejsca, niepodważalnym atutem tego pałacu jest duża pojemność Sali Balowej.
Impreza którą organizujemy skierowana jest szczególnie do członków 23 Kół działających przy naszym Oddziale, ale również i leśników nie będących członkami naszego Towarzystwa. Doskonałą oprawę muzyczną zapewni nam zespół HeyCity.
Prosimy o zgłaszanie chętnych do dnia 5 stycznia 2019 roku bezpośrednio do Pani Iwony Malinowskiej elektronicznie na adres e-mail: iwona.malinowska@pila.lasy.gov.pl z podaniem swojego nazwiska.

Istnieje możliwość rezerwacji noclegów w pałacu w pokojach dwuosobowych (35 pokoi) w cenie 60 zł/osoba. Rezerwacja noclegów bezpośrednio w obiekcie od dnia 3 stycznia 2019 pod nr tel. +48 500 085 044. Odpłatność za nocleg każdy zainteresowany uczestnik wzorem lat ubiegłych uiszcza na miejscu.
 
Odpłatność za Bal dla członka Polskiego Towarzystwa Leśnego i jego osoby towarzyszącej wynosi 110 zł od osoby (220 zł/para) dla pozostałych osób: 160 zł od osoby (320 zł/para). Opłatę tę należy wnieść do dnia 5 stycznia 2019 na konto Oddziału Nadnoteckiego PTL: nr konta 09 2030 0045 1110 0000 0110 7780. W powyższą cenę wliczone są: wynajem sali, oprawa muzyczna, posiłki i napoje bezalkoholowe. Dojazd uczestników we własnym zakresie.Podanińskie Koło PTL dla dobra lasu
Opublikowano: 26.11.2018


autor: Ludmiła Partyka

Jesienią 2016 roku w ramach Krajowego Programu Restytucji Cisa Pospolitego, w obrębie tworzonego przy nadleśnictwie arboretum, został założony matecznik tego chronionego gatunku. W przyszłości ma on służyć zbiorowi nasion. W tym roku nasadzenia wymagały uzupełnień. O wykonanie prac zadbali członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Podanin. 31 października i 15 listopada wspierani przez niezrzeszonych  pracowników nadleśnictwa wykonaliśmy inwentaryzację i posadziliśmy brakujące sadzonki. To kolejna, 3 w tym roku,  akcja dla dobra lasów, która cieszy się dużym powodzeniem wśród członków i pracowników nadleśnictwa.

    Leśnicy z Nadleśnictwa Kaczory upamiętnili 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Opublikowano: 22.11.2018


autor: Adam Przypaśniak
zdjęcia: Bogdan Lach


W dniu 9 listopada 2018 roku Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile Pan Sławomir Kmiecik z Nadleśniczym Nadleśnictwa Kaczory Panem Jackiem Zwierzyńskim wraz z pracownikami Nadleśnictwa Kaczory uczestniczyli w uroczystym odsłonięciu tablicy pamiątkowej w miejscu, w którym dnia 1 września 1939 roku, w obronie polskich granic, o godzinie 1:40 oddał życie kapral Piotr Konieczka. Tablica pamiątkowa ufundowana została przez Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki. Nadleśnictwo Kaczory zadbało natomiast o sfinansowanie głazu, do którego zamontowano niniejszą tablicę, jak również odnowiło ogrodzenie miejsca pamięci narodowej. Podczas uroczystości przedstawiono między innymi kolejność zdarzeń z nocy z 31 sierpnia na 1 września 1939 roku odczytując wywiad z Edmundem Gniotem, który dnia 24 listopada 2004 roku przeprowadził ówczesny proboszcz parafii w Śmiłowie ks. Jerzy Ptach.