Leśny rajd „Zachwyć się lasem”
Opublikowano: 18.10.2018


autor: Damian Kmiecik
zdjęcia: Joanna Kapuścińska


W sobotni poranek, ostatniego weekendu września, pracownicy Nadleśnictwa Kalisz Pomorski i członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego wraz z mieszkańcami Kalisza Pomorskiego rzucili wyzwanie przygodzie i tradycyjnie wyruszyli na kolejny już jesienny rajd rowerowy.
Mimo mało korzystnych prognoz, pogoda dopisała, pozwalając miłośnikom dwóch kółek w pełni wykorzystać urozmaicone warunki terenu leśnego. Tegoroczny leśny rajd rowerowy po raz kolejny przebiegła pod hasłem „Zachwyć się lasem”, stąd na trasie rajdu nie brakowało urokliwych miejsc pozwalających nacieszyć oko nawet największego „mieszczucha”. Wśród cyklistów nie brakowało najmłodszych amatorów leśnych wycieczek, którzy do końca dotrzymywali tempa całej grupie.
W wyśmienitych nastrojach zakończyliśmy rajd wspólnym biesiadowaniem przy ognisku i obdarowaniem uczestników małymi upominkami.

         "Szanuj środowisko - rowerem przez LAS"
Opublikowano: 17.10.2018


autor: Barbara Thomas - Trybus

Sobota, 15 września 2018, okazała się idealną okazją do aktywnego pożegnania lata w lasach naszego nadleśnictwa.
Rajd rowerowy nad Jezioro Czarne "Szanuj środowisko - rowerem przez LAS" zorganizowany przez Nadleśnictwo Durowo oraz koło PTL działające przy nadleśnictwie udał się wspaniale. Zwiedziliśmy spory kawałek durowskich lasów, zwracając uwagę nie tylko na gospodarkę w nich prowadzoną ale również na elementy lokalnej kultury, jakim był m. in. stary, śródleśny cmentarz. U celu odpoczęliśmy delektując się urokami jeziora.
Dziękujemy wszystkim, którzy w nim uczestniczyli oraz wszystkim którzy nam pomogli. Specjalne podziękowania kierujemy do dzierżawców jeziora - Stowarzyszenia Związek Wędkarski Jezioro Czarne, którzy ugościli uczestników wycieczki przygotowując domowy poczęstunek, oraz miejsce gdzie mogliśmy na chwilę usiąść i delektować się ostatnimi chwilami lata.

         Rekomendacja PTL dla Patryka Skrzypca
Opublikowano: 17.10.2018

Autor: Jacek Zwierzyński

W dniu 27 września 2018 roku w Zespole Szkół Leśnych w Goraju miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów pierwszej klasy podczas Dnia Patrona Szkoły. Tegoroczne ślubowanie odbywało się w przeddzień 50 rocznicy: nadania szkole imienia wybitnego leśnika inż. Jana Kloski oraz otrzymania przez szkołę sztandaru,  dlatego też miało wyjątkowo świąteczną oprawę. Podczas uroczystości została wręczona nagroda specjalna w postaci rekomendacji Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Leśnego, Oddziału Nadnoteckiego do przyjęcia do grona początkujących leśników w ramach stażu w nadleśnictwach RDLP w Pile. Nagroda ta ma w zamyśle pomóc szczególnie zdolnym młodym leśnikom na początku ich kariery zawodowej. Pilskie nadleśnictwa mają natomiast szansę na przyjęcie do swojego grona wartościowej młodzieży.
Tegoroczną rekomendację, na podstawie nominacji przedstawionych przez władze szkoły otrzymał Pan Patryk Skrzypiec w dowód uznania za ponadprzeciętną wiedzę, sukcesy na niwie rozlicznych zainteresowań oraz reprezentowanie szkoły w wielu konkursach wiedzy o tematyce przyrodniczej i leśnej.
Rekomendację w imieniu Pana Sławomira Kmiecika, Przewodniczącego ZO PTL O/Nadnotecki wręczył Zastępca Przewodniczącego Pan Jacek Zwierzyński, który jest również „Gorajczykiem”. Wręczający wyróżnienie przedstawiciel PTL w krótkich słowach opisał zarówno cel nagrody jak i misję PTL oraz życzył pozostałym uczniom i nauczycielom szkoły pomyślności w nowym roku szkolnym.

         XV Spotkania w Puszczy Noteckiej w Miałach
Opublikowano: 17.10.2018

Tekst: Maksymilian Sikora
Zdjęcia: Ernest Szuflak


W dniu 4 sierpnia 2018 r. pracownicy Nadleśnictwa Potrzebowice i członkowie miejscowego Koła PTL wzięli udział w XV Spotkaniach w Puszczy Noteckiej, które odbyły się w miejscowości Miały.
Nadleśnictwo obok konkursów wiedzy o przyrodzie dla dzieci, młodzieży i dorosłych oferowało foldery i gadżety reklamowe promujące działalność Nadleśnictwa oraz Koła PTL.

         VIII Wielkie Grzybobranie w Kaliszu Pomorskim
Opublikowano: 17.10.2018


Autor: Damian Kmiecik
Zdjęcia: Joanna Kapuścińska

 
Sobotni weekend 6 października rozpoczął się pod hasłem VIII Wielkiego Grzybobrania zorganizowanego przez członków koła Polskiego Towarzystwa Leśnego! Korzystając z uroków polskiej złotej jesieni i darów naszych lasów mieszkańcy Kalisza Pomorskiego wyruszyli w teren z koszykami w ręku by rywalizować o miano króla grzybobrania. Po przedstawieniu trasy grzybobrania, podstawowych zasad dotyczących poruszania się po lesie oraz osób odpowiadających za bezpieczeństwo, uczestnicy ruszyli w las. W tym roku uczestnicy grzybobrania przeszukiwali lasy wokół szkółki leśnej. Okoliczności przyrody sprzyjały aktywnemu spędzeniu czasu w rodzinnej atmosferze. Impreza była dodatkowo idealną okazją do rozpowszechnienia akcji #Zabierz5ZLasu polegająca  na zabraniu pięciu śmieci przy każdej wizycie w lesie, spontaniczny pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Z niecierpliwością nie możemy się doczekać kolejnej edycji tej rodzinnej imprezy.