VII Festiwal Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej
Opublikowano: 19.09.2017

autor: Jan Misiak

9 września w Pile podczas VII Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej połączonego z piknikiem rodzinnym członkowie Oddziału Nadnoteckiego Polskiego Towarzystwa Leśnego działający w Kole przy Nadleśnictwie Kaczory promowali działalność Towarzystwa oraz Lasów Państwowych. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem młodzieży i dorosłych.

         Pomagaliśmy w Rytlu
Opublikowano: 09.09.2017

autor: Krzysztof Czub

2 września 2017 r. członkowie naszego koła PTL wraz z zaprzyjaźnionymi pracownikami Zakładów Usług Leśnych wzięli czynny udział w usuwaniu skutków nawałnicy, która przeszła przez tereny Nadleśnictwa Rytel w nocy z 11-12 sierpnia. Pomoc polegała na usunięciu złomów, wywrotów oraz oderwanych konarów drzew z terenu leśnej ścieżki edukacyjnej Nadleśnictwa Rytel. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udało nam się "odsłonić" znaczną część leśnej ścieżki edukacyjnej, która praktycznie w 100% została zniszczona przez powalone drzewa.

          CROSS NA WRZOSACH
Opublikowano: 04.09.2017

autor: Małgorzata Ufnowska

27 sierpnia po raz trzeci na okoneckich wrzosowiskach odbyła się cykliczna impreza biegowa CROSS NA WRZOSACH. Zgodnie z przysłowiem „do trzech razy sztuka”, organizatorom tym razem udało się trafić w termin kulminacji kwitnienia wrzosów. Dzięki temu biegi na 10 i 5 km oraz nordic walking na 5km odbyły się w niezwykle atrakcyjnych warunkach: przy świetnej pogodzie i pośród łanów kwitnących wrzosów. Organizatorzy imprezy, czyli Nadleśnictwo Okonek, Polskie Towarzystwo Leśne Oddział Nadnotecki oraz Urząd Miejski, którzy z firmą HERKULES zorganizowali te zawody, zafundowali uczestnikom oraz towarzyszącym im rodzinom wielką porcję aktywnego wypoczynku oraz przyjemności obcowania z piękną przyrodą. Mimo trudu biegów w piaszczystym terenie i wielu podbiegów na trasie, wszyscy zawodnicy ukończyli swoje konkurencje i zapewniali, że za rok również przyjadą. Podkreślali, że szczególnie ważna jest dla nich miła, rodzinna atmosfera panującą na tej imprezie.

         Wykład o wilku
Opublikowano: 03.09.2017

autor: Łukasz Galimski

28 sierpnia w Złotowie zostało zorganizowane spotkanie z prof. Henrykiem Okarmą, który wygłosił wykład  pt. „Wilk – święty czy grzesznik?” Coraz częstsze spotkania z tym drapieżnikiem na terenie północnej Wielkopolski sprawiają, że wielu ludzi zaczyna się interesować jego biologią i ekologią. Spotkanie było również okazją do dyskusji, stąd na zakończenie wykładu padło wiele pytań, głównie związanych z potencjalnym niebezpieczeństwem ze strony wilka dla ludzi. Profesor Okarma przedstawił wyniki badań naukowych twierdząc, że w przypadku wilka najgorsze są skrajne postawy dotyczące tego gatunku: od antropomorfizacji do demonizowania. Spotkanie współorganizowali członkowie koła PTL przy Nadleśnictwie Lipka i Złotów.

         Rowerem przez wągrowieckie lasy
Opublikowano: 29.08.2017

Autor: Barbara Thomas-Trybus
Fotografie: Damian Błaszczyk

Pogoda tego lata nas nie rozpieszcza, jednak w czwartek 24 sierpnia, zamówione słońce wyszło zza chmur. W tym właśnie dniu Nadleśnictwo Durowo oraz Koło Polskiego Towarzystwa Leśnego zorganizowało rajd "Rowerem przez wągrowieckie lasy". Piętnastokilometrowa trasa rajdu prowadziła przez tereny leśnictw Orla i Wągrowiec, a jej przebieg ustalono tak, aby każdy swobodnie mógł nią przejechać. Zgodnie z obietnicą z plakatu, na rajdowej trasie nie zabrakło atrakcyjnych przyrodniczo punktów postoju, podczas których opowiadaliśmy o naszej pracy. Pierwszym z nich był wyłączony drzewostan nasienny dębu szypułkowego, miejsce z którego pozyskujemy nasiona do produkcji sadzonek. Następnie udaliśmy się zaprezentować odnowienie naturalne dębu (jak to określił jeden z uczestników - "dębowe samosiejki". Tam spotkaliśmy się z miejscowym leśniczym, który przybliżył wszystkim sposób, w jaki należy postępować z tak cennym fragmentem drzewostanu. Trasa naszej wycieczki uwzględniła również prezentację odnowienia sztucznego tego gatunku (drzewek wyprodukowanych w szkółce leśnej, a następnie posadzonych w lesie). Dzień zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w Ośrodku Edukacji Leśnej.